+48 692 455 178

Blog

ŚNIEŻKA - W KOŃCU SŁOŃCE

31.03.2017
Dodał: Administrator

Śnieżka – najwyższy szczyt w Karkonoszach, którego wysokość wynosi……… no właśnie, jaka jest wysokość Śnieżki? Według mapy, z której korzystam to 1602 m.n.p.m. Na szczycie znajduje się tabliczka czeska, na której jest informacja, że wysokość to 1603 m.n.p.m. Bądź człowieku mądry komu wierzyć?
Dodam od siebie, że Śnieżka to bardzo kapryśna góra, która uwielbiała płatać mi psikusy pogodowe. Ile razy bym tam nie wchodził to zawsze albo mgła, albo nadciągały chmury, a czasami nawet popadał deszcz. I oto pewnego pięknego słonecznego poranka przyjechałem do Karpacza. Tym razem pogoda rewelacyjna. Słońce, kilka stopni na plusie, ani jednej chmury na niebie. Nie było się co zastanawiać trzeba było wejść na szczyt. Wędrówkę rozpocząłem czarnym szlakiem i kierowałem się w stronę schroniska „Dom Śląski”. Stamtąd już szczyt niemalże na wyciągnięcie ręki. Udało się wejść i mogłem spokojnie podziwiać widoki. Oczywiście obowiązkowo trzeba było zrobić trochę zdjęć. W drodze powrotnej nie mogłem się oprzeć i nie pójść do schroniska Samotnia. Również i tam było widać powoli zbliżającą się wiosnę. Śniegu co prawda jeszcze dosyć sporo, ale przy takiej słonecznej pogodzie miało się wrażenie, że topnieje w oczach. Szkoda, że obowiązki nie pozwalały na dłuższe delektowanie się pięknymi krajobrazami i trzeba było wracać.

Zastanawia mnie, czy i kiedy zostanie otwarta ponownie restauracja na Śnieżce? Od 1 listopada 2015 roku jest nieczynna. W sumie niektórzy twierdzą, że niewielka strata bo poza wysokimi cenami wystrój raczej nie zachęcał do odwiedzania tego miejsca. Jednak dobrze byłoby mieć gdzie usiąść i spokojnie napić się herbaty czy po prostu odpocząć. Na całe szczęście po czeskiej stronie jest poczta z bufetem i jak na razie tam turyści mogą skorzystać z gościny.

Wejście na Śnieżkę uświadomiło mi również, że kolejka linowa, która prowadzi na sam szczyt od strony czeskiej jest całkiem niezłym pomysłem…………… dlaczego? Niech na razie pozostanie to moją tajemnicą.

PS. W lipcu będę miał okazję kolejny raz wejść na szczyt. Mam nadzieję, że i tym razem będzie świecić słońce. 

wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Zgadzam się